Türk Mutfağının En Nadide Yemekleri

Türk Mutfağının En Nadide Yemekleri

Çoğunlukla Osmanlı mutfağının mirası olan Türk mutfağında çok çeşitli ağız sulandırıcı yemekleri bulabilirsiniz. Orta Asya, Orta Doğu ve Balkan mutfaklarının karışımıyla çok farklı damak tadına hitap ediyor. Bu nedenle Türk mutfağını kısa bir listeye sığdırmak mümkün değildir.

Sebze veya Zeytin Yağlı Yemekler

Türklerin çok çeşitli sebzeleri var ve elbette bu yemekler üzerine. Sebze yemekleri hakkında çok önemli bir ayrıntı, onların etinin olup olmadığıdır. Bir yemek herhangi bir tür et olmadan pişirilirse zeytinyağlı pişirilir. Bu tür sebze yemekleri çoğunlukla soğuk olarak servis edilir. İşte zeytinyağlı yemeklerin üç güzel örneği:
Yaprak Sarma – Sarılı asma yaprağı, nane, kuş üzümü, karabiber ve tarçın gibi pirinç, soğan ve baharatla doldurulur.
Dolma – Taze ya da kuru patlıcanlı sebzeler, biberler, domatesler ya da kabak ile çeşitli baharatlarla birlikte bir pirinç ve soğan karışımı ile doldurulur.
Taze Fasulye – Yeşil fasulye, domates ve / veya salça ve pişmiş soğan ile pişirilir.
Türkler eti çok sevdiği için, hemen hemen tüm zeytinyağlı yemekler de etle pişirilir. Ama bu o değil. Keşfetmek için birçok lezzetli et yemekleri var.

Etli Türk Yemekleri

Lahmacun. Karnıyarık – Kıyma, soğan, maydanoz, sarımsak ve domates dolgulu kızarmış patlıcan. Bu yemek için bir zorunluluktur. Kabuğun koyu rengi soyulmuş kısımlarda lekelenmemeli ve et çok koyu veya kuru görünmemelidir.
Lahmacun – İnce kıyılmış et ve soğan ile lapa lapa ince hamur üzerinde bir tepesi ile pizzaya benzetilebilir. Domates, marul, maydanoz veya roka ile servis edilir ve çoğu insan üzerine limon sıkmayı ve tercih eder. Erken Suriye mutfağından kaynaklanır ve adı Arapça “etli hamur” dan gelir. Türkiye’de popüler bir fast food olmuştur.
Kuru fasulye – Fasulye, Türkler sadece bunu sever. Etli veya etsiz, hatta pastırma denilen kuru baharatlı ince dilimli dana eti ile pişirilebilir. Sade pilav (sade pirinç) ve turşu (turşu ve lahana turşusu) ile servis edilir. Süleymaniye Camii’ndeki restoranlar bu yemek konusunda gerçekten ustadırlar.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir