Türkiye’de Büyük Bir Doğalgaz Yatağı Bulundu

Türkiye’de Büyük Bir Doğalgaz Yatağı Bulundu

Türkiye’de büyük bir doğalgaz yatağı bulundu nihayet.. Uzun yıllardır tartışma konusu olan Türkiye’de petrol var mı? sorusu bulunan zengin doğalgaz yatağı ile ilk yanıtını buldu. Kanadalı bir şirketin Trakya ’da yürüttüğü sondaj çalışmalarından olumlu sonuç alındı. Bölgede, yüksek basınçlı zengin doğal gaz rezervi tespit edildiği duyuruldu. Üstelik bulunan rezervin miktarı 3,5 milyar varil petrole eşdeğer..

Türkiye’de Büyük Bir Doğalgaz Yatağı Bulundu

Ülkemiz her sene petrol ve doğalgazın başını çektiği enerji ihtiyacı için milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Ancak ülkemizin bu alandaki kaynakları ve bu alandaki potansiyeli yıllarca ihmal edildi. Son yıllarda bu alanda atılan adımlar sonucunda ise umut verici sonuçlar alınmaya başladı..

İşte bu çalışmaların son örneği Trakya ’da Kanadalı bir şirketin  ileri teknolojiyle yaptığı sondajlar. Kanadalı Valeura şirketinin yürüttüğü çalışmalardan umut verici sonuçlar elde edildi. Trakya bölgesinde yüksek basınçlı doğal gaz rezervi bulundu. Sondaj çalışmaları sonrasında tespit edilen rezervin, yaklaşık 20 trilyon metreküp olduğu tahmin ediliyor. Bu miktar da 3,5 milyar varil petrolle eşit. Türkiye ‘de yapılan bu keşif, yabancı medyanın da ilgisini çekti. İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Kanadalı şirketin Norveçli partneri Equinor ile birlikte yaptığı çalışmaların İstanbul ’a sadece 2 saatlik mesafede olduğunun altı çizildi.

Türkiye Ekonomisine Çok Önemli Katkılar Sağlayacak

Konu ile ilgili bir haber yapan İngiliz The Daily Telegraph gazetesi, “Doğal gazı tamamen yurt dışından ithal eden Türkiye, böylece Rusya ’ya olan enerji bağımlılığından kurtulabilir. Bu miktardaki doğal gaz rezervi aynı zamanda Türk ekonomisini de besleyebilir” yorumunu yaptı.

Türkiye’de bu alanda yaklaşık 8 yıldır çalışmalar yaptıklarını belirten Kanada’lı Valeura şirketinin CEO ’su Sean Guest, önemli keşif ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Devepınar – 1 sahasında yaptığımız sondajdan elde edilen sonuçlar, bölgede yüksek basınçlı doğal gaz bulunduğuna dair tahminlerimizi destekliyor. Elde ettiğimiz ilk sonuçlar bizi cesaretlendirdi. Yamalık – 1 ve İnanlı – 1 sahalarımızın 20 km. kadar uzağında da yüksek basınçlı gaz ve rezerv bulunduğu görülüyor. Yakın gelecekte birkaç alanda üretim testlerine başlayarak gaz akışına dair detayları anlamış olacağız.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir