Türkiye’nin Üretim Kapasitesi E-İhracat ile Yükselecek

Türkiye’nin Üretim Kapasitesi E-İhracat ile Yükselecek

Türkiye’nin üretim kapasitesi E-İhracat ile yükselecek. Denizli’nin ihracat merkezleri DENİB ve DSO ile Dünya E-Ticaret Forumu işbirliği ile düzenlenen “Denizli E-İhracat Konferansı” markalar ve girişimcilerden yoğun ilgi gördü. E-ihracat’ın ekonomi ve üretim için önemine vurgu yapılan konferansta, “İhracatımızı arttırmak için e-ihracat olmazsa olmazımız” ortak görüşü ile birlikler E-ihracat’ta Denizli’nin önünü açacak eğitim, destek ve hizmetleri sağlamak üzere WORLDEF desteği ile harekete geçtiler.

Türkiye’nin Üretim Kapasitesi E-İhracat ile Yükselecek

Denizli İhracatçılar Birliği, Denizli Sanayi Odası ve World E-Commerce Forum işbirliği ile Merkezefendi Kültür Merkezi’nde “Denizli E- İhracat Konferansı” gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmalarını DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DSO Başkan Yardımcısı İ. Okan Konyalıoğlu ile Dünya E-İhracat Forumu-World E- Commerce Forum Kurucu Başkanı Ömer Nart yaptı.

Dünya E-İhracat Forumu-WORLDEF Başkanı Ömer Nart, Denizli’nin e-ticaret potansiyelinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye olarak şehirlerimizin e-ticaret’teki yüksek potansiyellerini e-ihracat’a aktarmak istiyoruz. Üretim kapasitesini e-ihracat ile yükseltmek hedefi ile ilerliyoruz. Bugün sadece Amerika ve İngiltere’nin toplam e-ticaret büyüklükleri biri 210 milyar dolar, diğeri 564 milyar dolar. Sadece Amerika ve İngiltere pazarlarına bile odaklanıldığında ciddi anlamda bir e-ihracat potansiyelinden bahsediyoruz. Denizli’nin imalatçıları sadece bu iki pazarı e-ihracat ile doyurmaya kalksalar ve sadece Amazon’a bile tedarik yapsalar, bu ihtiyaca Denizli’nin tüm imalat kapasitesini artırarak ancak cevap verilebilir” dedi.

E-ihracat ile globalde ürün ihtiyacına cevap vermek için lokalizasyonun çok önemli olduğunu vurgulayan Ömer Nart, “Bu lokalizasyonu da ödeme sistemlerinde, ürünlerin çevirisinde, yurtdışına şirket kurma konularında ve dijital pazarlamada lokalizasyonu yapmak gerekiyor. Eğer oyunu doğru kurarsak ortalama 80 dolarlık bir sepet ortalamasıyla günlük 500 paket çıkışla 2 yıl içerisinde senede 14.4 milyar dolarlık bir ciro yapmak mümkün. Biz bunun mümkün olduğunu göstermek üzere Denizli’ye geldik” diye konuştu.

DENİZLİ, E-İHRACATIN TEKNOLOJİSİNİ ÖĞRENİYOR

Denizli’nin Türkiye’nin ihracat noktasında dokuzuncu büyük şehri olduğunu kaydeden T-Soft E-Ticaret Çözümleri CEO’su Ömer Arıkan, “2018 yılında ihracatını artırmış bir ilimiz Denizli fakat 2019 yılı o kadar güzel geçmiyor ihracat açısından Denizli’de. İlk 6 ayda Denizli’nin ihracatı yüzde 6 oranında geriledi. Biz bugün Denizli’de, 15 Ekim tarihinde Worldef ve paydaşlarımız ile birlikte E-İhracat konferansı gerçekleştiriyoruz. İhracattaki bu geriye gidişi tersine çevirmek, ihracatı artırmak için buradayız. Bugün yüzlerce kişi, marka ya da girişimci olarak perakende şeklinde e-ihracat’ı nasıl yapabileceğini öğrenmiş oluyor” dedi.

E-İHRACAT’TA YÜKSEK KAZANÇ

Denizli’ye özel ev tekstili ürünlerinin, harika havlular ve bornozların yurtdışında büyük ilgi gördüğünü belirten Ömer Arıkan, “Ürünlerimizin her birindeki kalite, yurtdışındaki müşterinin bu ürünleri tercih etmesi için büyük bir farklılık oluşturuyor. Yol kenarlarında 10 Lira ‘ya satılmaya çalışılan ürünlerin bir üst kalitede olanlarını, e-ihracat ile global pazaryerleri üzerinden ya da kendi internet sayfalarımız üzerinden perakende olarak 100 dolar gibi bir fiyata satmak mümkün. Böylelikle hem Denizli ihracatını yukarı çekmiş oluruz ve Denizli’de, hayatın çok ucuz olduğu bu şehrimizde yurtdışından getirdiğimiz dövizlerimiz ile çok refah bir şekilde yaşayabiliriz.  Bugün ülkemizin dövize ihtiyacının olduğu günlerdeyiz. Bir vatansever ülkesi için bir şey yapmak istiyorsa Türkiye’den yurtdışına bir ürün dahi olması önemli” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Üretim Kapasitesi E-İhracat ile Yükselecek

İHRACATTAKİ BİRİKİMLER E-İHRACAT’A DA AKTARILACAK

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu açılış konuşmasında, teknolojinin gelişiminin internetin yaygınlaşmasını da beraberinde getirdiğini belirterek akıllı telefonların kullanımının artmasının e-ticaret ve e-ihracat rakamlarına olumlu yansıdığını vurguladı. Sözlerine Dünya ve Türkiye verileriyle devam eden DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Ülkemizde ise e-ticaret 2018’de 60 milyar TL’ye ulaştı.  Geçtiğimiz sene 358 milyon USD değerinde e-ihracat gerçekleştirdik. Ancak e-ihracatta yolun henüz başındayız. İhracat potansiyelimizin farkındayız ve ihracat konusundaki deneyimimizin önümüzdeki dönemlerde e-ihracat rakamlarımıza da önemli katkılar sunacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İ. Okan Konyalıoğlu, “Ben ülkemizin çıkışının e-ticarette, hatta e-ihracatta olduğuna inanıyorum. Bu yolda yürüyen arkadaşlarıma bol para, bol sabır, kaliteli insan kaynağı ve yüksek seviyede heyecan tavsiye ederim. Bu konferansın da hepimiz için faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Türkiye İş Bankası ve T-Soft’un ana sponsor, Google ve UPS’in gold sponsor olduğu konferansta; e-ihracat yaparken kullanılacak ödeme sistemlerinden, e-ihracat için yazılım çözümlerine; e-ihracat yapanların yararlandığı devlet teşviklerinden, e-ihracatta dijital pazarlamaya kadar tüm konularda bilgiler ve analizler Dünya E-İhracat Forumu-Denizli E-İhracat Konferansı’nda katılımcılara ücretsiz olarak sunuldu. Ayrıca Türkiye’den başarılı ihracatçılar ve e-ihracatçılar marka olarak sınır ötesi e-ihracat ve elektronik ticaret konusundaki hedeflerini ve başarı hikâyelerini katılımcılar ile paylaştılar.

WORLDEF (WORLD E-COMMERCE FORUM) NEDİR ?

WORLD E-COMMERCE FORUM, E-İhracatçıların bir arada olduğu Türkiye’nin dışa açılan ilk ve tek uluslararası eğitim, etkinlik ve danışmanlık platformudur.

Güçlü iş birlikleri kurarak uluslararası arenada Türkiye’nin sahip olduğu üretim gücü ve kapasitesinin E-İhracat ile gelişmesine anlamlı katkılar sunan ulusal ve uluslararası bir organizasyondur. E-İhracatı perakende markalarımız ve KOBİ’lerimiz için daha kolay ve ulaşılabilir kılarak ve ülkemizin uluslararası ticaretteki payını artırarak, Türkiye’yi bölgesel bir e-ticaret merkezi haline getirmeyi amaçlamaktadır.

Çizdiği E-İhracat yol haritasıyla üyelerine, uluslararası rekabette daha saygın ve güçlü, yurtdışı pazarlarında ise daha etkin ve verimli olmaları için destek vermekte ve rehberlik etmektedir. Sahip olduğu benzersiz üyelik modeli, danışmanlık paketleri, gerçekleştirdiği Uluslararası E-İhracat Konferansları, online ve sınıf eğitimleri ve B2B ikili eşleştirme programları sayesinde üyelerinin E-İhracat altyapılarını güçlendirmektedir. Ayrıca Anadolu’nun birçok yerinde E-İhracat Konferansları düzenleyerek E-İhracat Farkındalığı oluşturmayı kendine misyon edinmiştir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir