Uluslararsı 4. Urla Enginar Festivali Başladı

Uluslararsı 4. Urla Enginar Festivali Başladı
Bu sene 4.’sü düzenlenen Uluslararası Enginar Festivali İzmir’in Urla ilçesinde renkli ve coşkulu görüntülerle başladı. Festival bando eşliğinde kalabalık bir kortej yürüyüşü ile açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye’si Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasında, çiftçinin değerine vurgu yaptı. Kocaoğlu konuşmasında, “Toprak anadır, toprak bakarsanız, severseniz, toprak sizi hiç ama hiç aç bırakmaz.” dedi. Yapılan desteklerle İzmir’de tarım üretimin arttığını ve kırsalda yaşayan halkın gelir düzeyinin yükseldiğini belirtti. Festivale Türkiye’nin dört bir yanından ilgi büyüktü, açılışın ilk gününde festival ziyaretçi akınına uğradı. Yarımada Yerelde Kalkınma stratejileri altında önemli yere sahip olan Uluslararası Urla Enginar Festivali, enginarın tanıtılması ve katma değer kazandırılması amacıyla düzenlendi.

27 Nisan 2018 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açan tüm Urlalı enginar üreticileri, 29 Nisan 2018’e kadar sürecek olan 3 günlük festival süresince ziyaretçileri büyük bir keyifle karşılayacak. Yerelde Kalkınma altında enginarın değerini arttırmaya yönelik emekleriyle Urlalıların, 4. Uluslararası Urla Enginar Festivali süresince hedefi 1.5 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlamak. Her sene büyük coşkuyla hazırlanılan festival bu sene, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Reseau Delice (Dünya Gurme Şehirler Birliği) işbirliğiyle gerçekleştirildi. Festivale katılmak için yoğun ilgi gösteren Türkiye ve Dünya’nın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin konaklama rezervasyonları ile çevredeki tüm oteller doldu.

Ürünlerini pazarlama şansı elde edecek üreticiler ve girişimciler aylarca bu festivale hazırlandılar. Tap taze tarladan toplanmış çiğ enginarların tezgahlarda boy göstereceği festivalde üreticiler tarafından hazırlanan pek çok farklı enginar ürünü yer aldı. 700’e yakın tezgahın kurulduğu festivalde enginarların büyüklüklerine göre 5,6 ve 7’li demetler halinde veya soyulmuş enginar paketleri 10tl fiyat karşılığında satıldı. Çok farklı şekillerde tüketilebilen enginara sağlıklı, organik ve şifalı yapısı nedeniyle talep çok büyüktü. Çeşitli enginar yemek ve mezelerinin ziyaretçilerin damaklarına tat kattığı festivalde, enginar reçeli, enginar sirkesi, enginar sabunu gibi enginar temalı diğer gıdalar, Urla temalı hediyelik eşyalar ve yöresel tekstil ürünleri gibi pek çok farklı gıda ve ürün seçeneği kurulan tezgahlarda satışa sunuldu.
Urla Cumhuriyet Meydanı’na ziyaretçilerin katılımına açık olan ve festival süresince farklı lezzetleri deneme fırsatı yaratacak tadım atölyeleri kuruldu. Festival süresince atölye çalışmalarının tümü ücretsiz katılıma açık olacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir