Üniversite Öğrencilerine Asgari Ücret Kadar Burs

Üniversite Öğrencilerine Asgari Ücret Kadar Burs

Bu bölümü tercih edecek üniversite öğrencilerine asgari ücret kadar burs fırsatı sunuluyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Tekstil, hazır giyim, deri ihracatçı birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Bu protokole göre, üniversite sınavında ilk 20.000 ‘e giren öğrencilerin, tekstil mühendisliği bölümlerinden birini tercih etmeleri durumunda her ay net asgari ücret tutarında karşılıksız burs sağlanacak.

Üniversite Öğrencilerine Asgari Ücret Kadar Burs

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) konu ile alakalı bir açıklama yaparak bu 3 birliğin öncülüğünde bir araya gelen 12 ihracatçı birliği ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) el ele verdi. Türkiye ‘de tekstil ve deri mühendisliğinin algısını yükseltmek ve öğrencilerin bu bölümleri daha çok tercih etmelerini sağlamak için her türlü destek ve teşvik hayata geçirilecek.

Ankara’da üniversite sınavında ilk 20.000 ‘e giren öğrencilerin tekstil mühendisliğini tercih etmesi halinde asgari ücret tutarında karşılıksız burs verilmesini öngören protokol, YÖK ile hazır giyim, deri ihracatçı birlikleri, tekstil ve tekstil sanayi işverenleri sendikası arasında imzalandı.

Tekstil Mühendisliği Bölümüne İstihdam Garantisi

YÖK ile meslek birlikleri arasında imzalanan protokolün töreninde konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçen yıl Türkiye’nin toplam istihdamında ortalama % 6 paya ve yaklaşık 30 milyar $ ihracat gelirine sahip, ekonomik rekabette önemli bir rol oynayan tekstil ve deri sektörlerine beceri niteliği yüksek mühendisler kazandırmak maksadıyla tekstil, hazır giyim ve deri sektörünün birlik ve işveren temsilcileri ile bir araya geldiklerini ve ilgili protokolü imzaladıklarını ifade etti.

Sektörde En Önemli Problem Nitelikli İş Gücü

Katma değerli üretimi ve verimliliği artırmak için eğitimli iş gücü hayati önem taşıyor. Diğer taraftan dünyada üretim teknolojileri hızla Endüstri 4.0 ‘a evriliyor. Türkiye’nin tekstil, hazır giyim ve deri sektöründeki rekabet gücünü ve oyun kurucu rolünü sürdürebilmesi için bir taraftan mevcut altyapıyı yeni teknolojilere entegre ederken, diğer yandan da Endüstri 4.0 tabanlı tesislerin hızla kurulması gerekiyor.

Yaklaşık bir senelik hazırlık sürecinin ardından imzalanan protokolle sektörde yaşanan sorunlara çözüm bulunacak. Nitelikli iş gücü ile sektördeki nitelikli personel eksikliği kaderi değişecek ve bu yıldan itibaren tekstil mühendisliğine olan ilgi de önemli oranda artacak.

Başarılı Öğrencilere İş Garantisi de Veriliyor

YÖK işbirliği ile imzalanan protokole göre, üniversite sınavında ilk 20.000 kişi arasına giren öğrenciler, tekstil mühendisliğini seçmeleri halinde her ay net asgari ücret tutarında karşılıksız burs alacak. 20.000 ile 50.000 arasında olan adaylar net asgari ücretin % 70 ‘i, 50.000 ile 80.000 arasındaki adaylar ise net asgari ücretin % 50 ‘si oranında karşılıksız burs imkanından yararlanacak. Eğitim sürecinde çalışma hayatına hazırlanabilmeleri için öğrencilere işletmelerde uzun dönemli staj olanakları da sunulacak. Ayrıca başarılı öğrencilere iş garantisi de verilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir