Üniversite Puanları ve Tercihler Tüm Detayları

Üniversite Puanları ve Tercihler Tüm Detayları

Bugün milyonlarca öğrenci için büyük heyecan günü.. YKS sonuçları açıklandı ve milyonlarca öğrenci için tercih maratonu başladı.. Bizler de üniversite adaylarımız için üniversite puanları ve tercihler tüm detayları bu haberimizde bir araya getirdik. İşte üniversite tercihlerine ilişkin merak ettiğiniz tüm detaylar..

Üniversite Puanları ve Tercihler Tüm Detayları

Üniversite taban ve tavan puanları, üniversite puanları, önlisans ve lisans üniversite kontenjanları belli oldu mu? İşte bugün en çok merak edilen soru bu.. Milyonlarca üniveriste adayı bugün sınav sonuçlarını öğrenerek üniversiteli olabilmek için ilk heyecanı yaşıyor.

Bugün açıklaman sonuçlara göre adaylar puanlarının 2 yıllık ya da 4 yıllık eğitim almaya yetip yetmeyeceğini ve hangi üniversite bölümlerini tercih edebileceklerini öğrenecekler. Üniversite puanlarının ve kontenjanlarının yer aldığı kılavuz geçtiğimiz Haziran ayında ÖSYM internet sitesinde ön bilgi vermek amacıyla erişime açılmıştı.

Üniversite Tercihleri Ne Zaman ?

2019 YKS tercihleri 23 Temmuz ile 29 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek. Bu tarihler arasında yapılacak üniveriste tercihlerinde üniversite puanları büyük bir öneme sahip. Tabiki bu tercihlerde üniversite kontenjanları da büyük önem arz ediyor. Ancak 2019 yılı için güncel üniversite kontenjanları henüz açıklanmadı..

2019 YKS sonuçları açıklandı. Üniveristeli olmak için heyecanla bekleyen milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren sınav ardından Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu da şimdiden araştırılmaya başladı. YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere 3 farklı oturumda gerçekleştirildi. Geçtiğimiz haftalarda ÖSYM tarafından bilgi edinmek ve fikir vermek amacıyla yayınlanan kontenjan bilgileri erişimde bulunuyor. Ancak henüz güncel YKS üniversite kontenjanları açıklanmadı. İşte YKS ile yerleştirme yapılan tüm üniversitelerin kontenjan listeleri…

2018 YKS Kontenjan Listesi

2019 yılının YKS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yapılacak yerleştirmede bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutulacaktır. Bu kontenjan ve koşullar “2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda yer alacaktır. Adaylar kılavuza, ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Ancak 2018 yılının kontenjan listeleri tercih yapacak öğrenciler için rehber olabilir. Aşağıdaki linkten tüm illerdeki üniversitelerin okul kontenjanlarını öğrenebilirsiniz…

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI TABLO – 3

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI TABLO – 4

Üniversite Puanları ve Tercihler Tüm Detayları

YKS Baraj Puanı Ne Kadar ?

TYT ’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. TYT ’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SÖZ, SAY, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan 4 yıl ve üzeri lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını da tercih edebilecek. YKS taban puanları ve kontenjan listelerine ilişkin tüm merak ettikleriniz yukarıdaki linklerde yer almaktadır.

YÖK Atlas Tercih Robotu Nedir ?

On binlerce adayın katıldığı YKS sınav sonuçları açıklandı. İki ve dört yıllık üniversite tercih edecek öğrenciler YKS tercih kılavuzu ve YÖKAtlas tercih robotunu araştırmaya başladı. Kaliteli bir üniversitede eğitimlerini devam ettirmek isteyen adaylar üniversite tercihleri için taban ve taban puanları hızlıca sorguluyor. 2019 YÖK’ün yayınladığı tercih robotundan 2 ve 4 yıllık üniversitelerin taban ve tavan puanlarına erişebilir, tercih kılavuzu hakkında merak ettiklerinizi haberimizde okuyabilirsiniz. Peki YÖK Atlas tercih robotu nasıl kullanılır? 2019 YKS taban tavan puanları açıklandı mı? İşte YÖK atlas tercih robotu!

Üniversite Taban Puanları 2019

YKS sınav sonuçlarının ardından üniversite taban ve tavan puanlar başarı sıralaması gündemin ana konusu oldu. Gündemde trend olan aramalarda ” YKS tercih kılavuzu yayında mı? 2019 YÖK Atlas tercih robotu ve üniversitelerin YKS taban ve tavan puanları nasıl?” sorusuna yanıt aranıyor. 2 ve 4 yıllık üniversitelerde eğitim almak isteyenler tercih robotundan puan sıralamalarına bakmaya başladı. YÖK Atlas kılavuzunda ÖSYM ile öğrenci alan lisans programlarının, kontenjan, yerleşen sayısı, taban puan ve taban başarı sırası bilgilerine ulaşmada büyük fırsat sağlanıyor.

YKS Tercih Robotu Yayınlandı

Türkçe Matematik, Sözel ve Sayısal alanlarda tercih yapacaklar YKS tercih kılavuzu yayında mı? Sorusuna yanıt arıyor. YKS tercih kılavuzuna dair merak edilenler haberimizde yer alıyor.

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Yüksek Öğretim Kurulu YÖK her yıl olduğu gibi üniversite tercihi yapacak adaylara yardımcı olması için tercih robotunu adaylara sunacak.

YÖK Atlas Tercih Robotu Nasıl Kullanılır ?

Üniversite tercih döneminde büyük kolaylık sağlayan YÖK Atlas tercih robotuna dair merak ettiklerinize haberimizin devamında erişebilirsiniz.

YÖK ATLAS GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

YÖK’ün Atlas uygulaması aracılığıyla, tercih edeceğiniz üniversite bölümünün; Kontenjan, yerleşen, kayıt yaptıran, ek yerleşen, ek kayıt yaptıran sayıları, Yerleşenlerin cinsiyet dağılımı, Yerleşenlerin geldikleri coğrafi bölgeler, Yerleşenlerin geldikleri iller gibi bilgilere erişebilirsiniz.

YÖK Atlas kullanımı basit olup güvenilir bir kaynaktır. YÖK atlas ile ister üniversite seçerek ister herhangi bir yükseköğretim programı seçerek tercihlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda Lisans Tercih Sihirbazı ve Önlisans Tercih Sihirbazı ile 2018 YKS ile öğrenci alan lisans ve önlisans programlarının, kontenjan, yerleşen sayısı, taban puanve taban başarı sırası bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak açılan sayfadan lisans ve önlisans tercih sihirbazı ile YÖK lisans atlasına ulaşabilirsiniz.

Lisans ve Ön Lisans Tercih Robotu 2019

Bur sayfadan 2018 YKS ile lisans ve önlisans programlarının kontenjan bilgilerine ulaşmak mümkün oluyor. Buradaki verilen değerler ile son 4 yılın taban puanları, puan türü gibi sonuçları görülebiliyor.

Üniversite Kayıt Tarihleri 2019

YKS yerleştirme takviminin başlaması ile birlikte sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz belli değil. İlk olarak merakla beklenecek gelişme üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması olacak. Ve sonrasında da öğrencileri üniversite kayıt heyecanı saracak..

Tercihlerine göre bir programa yerleşecek adayların üniversitelere kayıt takvimleri ÖSYM ‘nin bilgi amacıyla yayınladığı ön kılavuzda yer alıyor. Buna göre YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri Eylül ayında işlemlerini tamamlayacak. Elektronik kayıtlarda Eylül ayında gerçekleştirilecek.

İlgili Etiketler;

2 yıllık bölümler

2019 tercih kılavuzu

üniversite taban puanları 2019

üniversite taban puanları

hukuk taban puanları

tercih kılavuzu 2019

hukuk sıralama

yks puan hesaplama

hemşirelik taban puanları

bilgisayar mühendisliği sıralama

sınıf öğretmenliği taban puanları 2019

tyt puan hesaplama

eşit ağırlık bölümleri

4 yıllık üniversite taban puanları

2 yıllık bölümler taban puanları 2019

2018 2019 üniversite taban puanları

mimarlık sıralama

2019 taban puanları

2019 üniversite taban puanları

2 yıllık üniversite taban puanları

taban puanları

sözel bölüm puanları

üniversite puanları 2019

hemşirelik taban puanları 2019

türkçe öğretmenliği

2019 üniversite puanları

4 yıllık sözel bölümler taban puanları 2019

2018 taban puanları

sınıf öğretmenliği

tyt ile alan bölümler

2 yıllık sağlık bölümleri

tıp fakültesi sıralama

sözel taban puanları

taban puanları 2019

üniversite sıralamaları

başarı sıralamaları

4 yıllık bölümler

2019 üniversite tercih kılavuzu

türkçe öğretmenliği taban puanları

Sayısal bölümler

sözel bölümler 2019 taban puanları

Bilgisayar Mühendisliği

sınıf öğretmenliği taban puanları

2 yıllık sağlık taban puanları

sözel bölümler taban puanları 2019

sınıf öğretmenliği sıralama

ankara üniversitesi taban puanları

dokuz eylül üniversitesi taban puanları

2018 üniversite taban puanları

tıp taban puanları

bilgisayar mühendisliği taban puanları

tyt taban puanları

hukuk sıralama 2019

2 yıllık üniversite

2 yıllık sağlık bölümleri taban puanları 2019

hukuk taban puanları 2019

başarı sıralaması

yks tercih

2019 üniversite sınavı sonuçları

2019 yks kılavuz

2019 yks tercih kılavuzu

tıp fakültesi taban puanları 2019

4 yıllık üniversite taban puanları 2018

4 yıllık üniversite taban puanları 2019

2 yıllık bölümler taban puanları ve başarı sıralaması

tyt sınav sonuçları

edebiyat taban puanları

Özel üniversiteler

2 yıllık bölümler 2019

Hemşirelik

işletme taban puanları 2019

yerleştirme puanı

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir