Vakıfbank – World Ile Anlasti

Vakıfbank – World Ile Anlasti

Vakıfbank, kredi kartları alanında da Vakıfbank müşterilerine ait kredi kartlarının World kredi kartı özelliklerinden yararlanmasını sağlamak üzere Yapı Kredi ile anlaştı.

Vakıfbank Kredi Kartları Başkanı Nazan Özkaymak, iki yıl içinde cirolarını 3 katına çıkarmayı ve aynı zamanda 1 milyonu aşkın yeni müşteriye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bu yılın Temmuz ayı başında kurumsal kimliğinde değişikliğe giden Vakıfbank, kredi kartları alanında da Vakıfbank müşterilerine ait kredi kartlarının World kredi kartı özelliklerinden yararlanmasını sağlamak üzere Yapı Kredi ile anlaştı.

Vakıfbank-World işbirliğinin tanıtım toplantısında konuşan Özkaymak, kredi kartı pazarında rekabetin yoğunluğuna işaret ederek, işbirliği için World markasını seçmelerinde markanın kredi kartı pazarındaki gücü, VakıfBank kredi kartı müşteri profiline yaratacağı fayda ve iki banka için de “kazan-kazan” anlayışı sağlaması kriterlerini göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Özkaymak, 2 milyonu aşkın kart üyeleri bulunduğunu ve aylık cirolarının 300 milyon YTL’nin üzerinde olduğunu belirterek, önümüzdeki 2 sene içinde 1 milyondan fazla müşteri hedeflediklerini kaydetti.

Bu işbirliğinin ardından Vakıfbank kredi kartına sahip kişilerin, 170 bini aşkın World üye mağazasından faydalanabileceğini, kartlarında birikmiş Vakıfparaların da bir kayba uğramaksızın bu üye işyerlerinde kullanılabileceğini ifade eden Özkaymak, “Vakıfbank olarak amacımız, iki yıl içinde ciromuzu 3 katına çıkarmak ve aynı zamanda 1 milyonu aşkın yeni müşteriye ulaşmaktır” dedi.

Özkaymak, yeni bir kredi kartı markası yatırımı yapmak için üye işyeri ağını mevcut olanın iki katına çıkarmaları ve marka yatırımı yapmaları gerekeceğini, bu işbirliği sayesinde, bu yatırımları müşterilerine yeni ürün ve hizmetler sunmak için kullanmayı hedeflediklerini belirtti.

Kredi kartı borcu ödenmemesi oranlarına ilişkin bir soru üzerine Özkaymak, Vakıfbank’ta bu oranın sektörün altında, yüzde 3,4 seviyesinde bulunduğunu aktardı.

-“MARKA İÇİN 100 MİLYONLARCA DOLAR YATIRIM GEREKİYOR”-

Yapı Kredi Pazarlama Grubu Başkanı Hakan Kaplan ise, işbirliği çalışmalarına 6 ay önce başladıklarını belirterek, Yapı Kredi’nin, yaptığı işbirlikleri çerçevesinde 10 milyon 300 bin adetlik bir kart portföyüne sahip olduğunu, sadece kendine ait kart sayısının da 7 milyonun üzerinde olduğunu kaydetti.

World Kart’ta işbirlikleri konusunda seçici olduklarını ifade eden Kaplan, VakıfBank, Fortis, Anadolubank’ın yanı sıra Kıbrıs’ta Kıbrıs Kooperatif Bankası ve Kıbrıs İktisat Bankası gibi bankalarla işbirliği içinde bulunduklarını bildirdi.

Kaplan, 10 milyonun üzerindeki kart sayısına ulaştıktan sonra daha fazla yayılma planları olmadığı için marjinal fayda sağlayacak işbirliklerine çok sıcak bakmadıklarını dile getirdi.

Son yıllarda kredi kartı konusundaki işbirliklerinin artışına ilişkin bir soru üzerine Kaplan, marka sahibi banka için markasının daha yaygın kullanımı, farklı kanallardan farklı kesimlere ulaşma olanağı, pazarlama faaliyetlerinin daha aktif hale getirilmesi gibi faydaların yanı sıra POS cihazlarının ortak kullanımı ve bazı ortak satın almalar gibi maliyet avantajları da getirdiğine işaret etti.

Kaplan, diğer taraf için sağlanan faydalara ilişkin olarak da, “Bir kredi kartı markası oluşturulması için 100 milyonlarca dolar yatırım yapılması ve bu yatırımın 10-15 yıl sürdürülmesi gerekiyor” diyerek, her bankanın bu çabaya girmesinin kolay ve anlamlı olmadığına işaret etti.

Kredi kartı ücretlerine ilişkin bir soru üzerine de Kaplan, her ürün gibi kredi kartlarının da bir hizmet olduğunu, zorlu süreçlerden geçilerek tesis edildiğini belirterek, bu hizmeti alan kişilerin bunun ücretini de ödemesi gerektiğini söyledi.

Kaplan, kredi kartı ücretlerinin düşüklüğü ve yüksekliği tartışmasını da çok doğru bulmadığını ifade ederek, düşük ve yüksek ücretlere sahip çeşitli kredi kartları bulunduğunu, piyasadaki uygulamayı mantıklı bulduğunu dile getirdi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir