Vatandaşa 3 Aylık Maaş Desteği Müjdesi

Vatandaşa 3 Aylık Maaş Desteği Müjdesi

Hükümet Korona Virüs (Covid-19) nedeni ile yavaşlayan ekonomiden hem işletmelerin hem de vatandaşların zarar görmemesi için yoğun çalışmalarını sürdürüyor. İşletmelerin bu dönemde zarar görmemesi için pek çok  önlem alan hükümet aynı zamanda işletmelerin personel azaltmalarının ve işten çıkarmaların da önünü kesmek istiyor. Bu nedenle de tüm işletmelere ve çalışmaya ara veren tüm personellere 3 Aylık Maaş Desteği verilecek..

Vatandaşa 3 Aylık Maaş Desteği Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında yürürlüğe giren Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde yer alan destekle ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Tüm Firmalar Kısa Çalışma Ödeneğine Başvurabilir

Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan kişilere üç ay maaş desteği verileceğinin açıklayan Bakan Berat Albayrak, tüm firmaları bu ödeneğe başvurmaya çağırdı.

Bakan Albayrak, paylaşımında: ” Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza üç ay maaş desteği vereceğiz. Tüm firmaları, çalışanları için “ücretsiz izin” yerine bu ödeneğe başvurmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Şartları

İçerisinde bulunduğumuz dönemde ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde kısa çalışma ödeneği şartları da yeniden düzenlendi. Yeni yapılan düzenlemelere göre; işçinin kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son 3 yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak.

Vatandaşa 3 Aylık Maaş Desteği Müjdesi

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizi de olumsuz olarak etkileyen koronavirüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan e-posta adreslerine gerekli belgeleri göndererek başvurabilecektir. Kısa çalışma ödemeleri, Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Yararlanabilir ?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için işverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR ‘a başvuruda bulunması ve İş Müfettişleri tarafından yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespitin yapılmasının ardından ilgili işyerinde çalışanlara 3 ay süre ile kısa çalışma ödemesi yapılıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir