Venezuela’da Darbe Girişimi

Venezuela’da Darbe Girişimi

Gelen son dakika haberlerine göre Venezuela’da darbe girişimi yaşanıyor. Venezuela’da uzun zamandır büyük bir kaos ve belirsizlik yaşanıyordu. Devler başkanı Maduro’ya karşı baş kaldıran Juan Guaido uzun zamandır gündemdeki yerinden düşmüyordu. Venezuela ‘da kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, Caracas ‘taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımladı. Guaido yayınladığı 3 dakika uzunluğundaki bir video ile hem halka hem de askerlere sokağa çıkma çağrısında bulundu. Venezuela hükümeti de, konu ile ilgili bir açıklama yaparak muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını duyurdu.

Venezuela’da Darbe Girişimi

Venezuela’da beklenen oldu ve aylardır süren kriz darbe girişimine dönüştü. Venezuela ‘da kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, sosyal medya hesabından darbe girişimine start verdiklerini ilan etti. Başkent Caracas ‘ta bir grup askerle birlikte poz veren Guaido, halka kendi yanlarında olan askeri kuvvetleri destek vermeleri çağrısında bulundu.

Açıklamasında Guaido, “Venezuela, siyasi bir çatışmaya gömüldü. Özgürlüğümüzü kurtarmak için birlikte sokağa çıkmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Guaido Yanlısı Askerler Mavi Kolluklar Takıyorlar

Darbe girişiminde Guaido tarafında olan askerler, siyasetçiler ve halk, kollarına mavi kolluklar takıyorlar. Bu şekilde saflarını belli eden taraflar arasında zaman zaman çatışmalar da yaşanıyor.

Guaido Mahkumları Serbest Bırakıyor

Guaido darbe girişimini Twitter hesabı üzerinden duyurduğu videosunda, 2014 yılında hükümet karşıtı gösteriler sırasında halkı şiddete teşvik etmekle suçlanan ve Yüksek Mahkeme tarafından 14 sene hapse mahkum edilen muhalif lider Leopoldo Lopez ‘in de yer aldığı dikkatlerden kaçmadı. Muhalif Lopez, Guaido ‘yu destekleyen bir grup asker tarafından serbest bırakıldığını ilan etti.

Halka Maduro’yu Koruyun Çağrısı Yapıldı

Diğer taraftan Maduro hükümeti ve ordu darbe girişimine karşı koymaya devam ediyor. Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro ‘yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

Venezuela Savunma Bakanı Açıklama Yaptı

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise darbe girişimine ilişkin bir basın açıklaması yaparak, “ülkeyi şiddet ile doldurmayı amaçlayan hareketleri reddediyoruz” açıklamasında bulundu. Savunma Bakanı Lopez ayrıca “Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum yok” dedi.

ABD’li Senatör Marco Rubio ‘dan ise daha darbe girişiminin ilk dakikalarında dikkat çeken bir açıklama geldi. Marco Rubio, Venezuela ‘da yaşanan darbe girişimine açıkça destek vererek: “Bir daha böyle bir fırsat gelmeyebilir.” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir