Venezuela’nın Altınlarına El Koydular

Venezuela’nın Altınlarına El Koydular

Dünya ‘nın jandarmalığına soyunan ABD geçtiğimiz günlerde neredeyse dünyanın en açık darbesini gerçekleştirmek için harekete geçti ve Venezuela ‘nın muhalif liderini devlet başkanı olarak tanıdığını duyurdu. Dünya’nın en büyük petrol yataklarına ve madenlerine sahip olan Venezuela ‘nın da karıştırılarak bir iç savaşa sürüklenmek istenmesi oldukça manidar. Üstelik bu darbede ABD’ye destek veren ülkeler de amaçlarını bir bir göstermeye başladılar. İlm haber İngiltere’den geldi. Venezuela’nın altınlarına el koydular.

Venezuela’nın Altınlarına El Koydular

Bugün dünya basınına düşen bir haber İngiltere Merkez Bankası ‘nın, Venezuela Merkez Bankası ‘nın 1,2 milyar dolar değerindeki altın transferi talebini reddettiği ileri sürüldü. Venezuela Merkez Bankası ‘nın, İngiltere Merkez Bankası ‘nda toplam değeri yaklaşık 8 milyar dolar olan altın rezervi tutuluyordu. Bu rezervin 1,2 milyar dolarlık kısmı için transfer talebinde bulunan Venezuela Merkez Bankası ‘nın talebi İngiltere tarafından reddedildi. Yani açıkça altınlara el konuldu.

Venezuela Aylardır Altınlarını Transfer Etmek İçin Uğraşıyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın, İngiliz meslektaşlarına uyguladıkları baskı nedeniyle transfere izin verilmediği de iddialar arasında..

Venezuela, aylardır İngiltere Merkez Bankası ‘nda bulunan altın rezervlerine ulaşmaya çalışıyor. Venezuela Merkez Bankası Başkanı Calixto Ortega, Aralık ayında transfer anlaşması yapmak için İngiltere ‘ye gitmiş ancak bu ziyaretinden de anlaşma sağlayamayarak eli boş dönmüştü.

Kendisini “geçici devlet başkanı” ilan eden, çoğunluğunu muhaliflerin  oluşturduğu Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, düzenlediği basın toplantısında,  silahlı kuvvetler personeline seslenerek “Maaşlarınızı ödeyemediği zaman,  (Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro) gaspçıya ne kadar bağlısınız göreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere Venezuela’da Muhalif Guaido ‘yu Destekliyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Washington ‘da Amerikalı yetkililerle görüştükten sonra, “Nicolas Maduro’nun Venezuela’nın meşru lideri  olmadığı açık. İngiltere, Juan Guaido’nun Venezuela ’yı ileriye götürecek doğru kişi olduğuna inanıyor.” şeklinde konuşmuştu.

Peki Neden Venezuela ?

Dünya’da pek çok ülke varken neden şimdi de Venezuela hedef seçildi ? Daha önce Libya ve Irak örneklerinde gördüğümüz gibi Venezuela ‘nın da dünyanın en büyük yer altı kaynaklarına sahip olması dikkat çekiyor. En önemli yer altı kaynağı petrol olan bu ülke dünya genelinde en çok petrol rezervine sahip ülke.. Yani Suudi Arabistan’dan bile fazla petrol rezervi bulunan Venezuela diğer pek çok yer altı kaynağına da sahip.

Ülkede Altın başta olmak üzere pek çok değerli maden de önemli miktarlarda bulunuyor. Özellikle sadece Koltan madeni rezervinin 100 milyar dolar değere sahip olduğu biliniyor. Koltan Venezuela’nın “oro azul”, yani “mavi altın”ı. 2009 yılında dönemin Devlet Başkanı Hugo Chávez ülkenin Amazon bölgesinde “21. yüzyılın mavi altını”nın 100 milyar dolar değerindeki rezervlerinin keşfedildiğini ilan etmişti.  Bu mavi altının fiyatı, rafine edilmiş koltandan işlenen tantal adlı yüksek kaliteli metal için artan talebin sonucu. Koltan talebi o kadar yoğun ki, dünya piyasasında altından ya da elmastan bile daha yüksek bir fiyata alıcı buluyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir