Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Vergi borcu olup kredi çekmek isteyenlerin en sık sordukları soru vergi borcu ile kredi notu arasındaki ilişki.. Bu yazımızda vergi borcu olanların kredi kullanırken sorun yaşayıp yaşamayacağı ve vergi borçlarının kredi kullanımına etkisini incelemeye çalışacağız. Vergi Borcu’nun Kredi Notu’na etkisi nedir?
.
Merkez Bankası’nın Kredi Kayıt Bürosu ve Kredi Risk Merkezi‘ne kredi notu bilgilerini  aktarmasıyla yeni bir dönem başlamıştı 2011 yılında… Sonrasında hayata geçirilen Findeks Kredi Notu uygulamasında, kredi notunun hesaplanmasında fatura, kredi ve kredi kartı borcu, karşılıksız çek senet kayıtları dikkate alınıordu. Daha sonra yeni bir torba yasayla Kredi Notu Hesaplaması‘na sgk ve vergi borçları da dahil edildi. Tüm ulusların kalkınmasında önemli bir katkı sağlayan vergi ödemelerinin, toplum fertlerinin kredi notu hesaplamalarına dahil edilmesi ile ülkemizde de toplumsal kalkınma teşvik edilmiştir.
.
Kredi Kayıt Bürosu artık kredi notunu hesaplarken ödenmemiş faturalarınızdan SGK ve vergi ödemelerinize kadar tüm mali hareketlerinizi inceleyerek size özel kredi notunu hesaplıyor. Bu da zamanında vergi ve SGK ödemelerini gerçekleştiren şirket (tüzek kişi) ya da vatandaşların (gerçek kişi) kredi notlarının daha yüksek olacağı ve daha kolay kredi kullanabilecekleri anlamını taşımaktadır. Ayrıca son zamanlarda bankalar tarafından hayata geçirilen kredi notuna göre faiz oranı kampanyaları da artık kredi notu yüksek işletme ve şahıslar çok daha düşük faiz oranları yani daha düşük maliyetle kredi kullanabiliyorlar.
.
Tüm faturalarını, SGK ve vergi ödemelerini zamanında ödeyenler için önemli bir avantaj teşlik eden bu uygulmama tam aksine bu ödemelerini geciktirenler için de çok önemli sorunlara neden olabiliyor. Bunlardan biri kredi notunun düşmesi… Kredi notunuzu düşüren ödemeleriniz zamanla kredi puanınızı kredi kullanamayacağınız bir seviyeye kadar aşağı çekecek ve bankalardan kredi onayı alamayacak duruma gelebileceksiniz.
.
Bu ihtimal haricinde vergi borçlarınız için maliye tüm hesaplarınız ve taşıtlarınıza, hatta gayrimenkullerinize haciz koyabilmektedir. Bu durumda bankadan kredi kullanmak isteyen bir esnaf ya da şahıs, bankadan kredi onayı alabilse bile kredinin aktarıldığı hesapta bu para anında bloke edilebilmektedir. Bu da dikkate alınması gereken bir durumdur.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

2 Comments

  1. SGK Magliye borclarini odemek icin kiredi kullanmak istiyorum krdi kullanirsam odemekten zorlamicam yardimci olursaniz sevinirim simdiden Yskrlr

  2. Vergi borcumu ödemek için kredi kullanmak istiyorum nakit bana değilde devlete geçsin bende sıkışmam bu konuda yardımcı olurmusunuz saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deha Nakliyat