Yabancı Kuralı Nasıl Olacak ?

Yabancı Kuralı Nasıl Olacak ?

Futbolda yabancı kuralı uzun süredir tartışılıyordu. Kulüpler Birliği bugün yabancı kuralı konusunu ele almak üzere toplanmıştı. Toplantı sonrasında Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman açıklamalarda bulundu. Orman, 2019 – 2020 sezonunda mevcut kuralın devam etmesi yönünde karar aldıklarını duyurdu. Peki yabancı kuralı nasıl olacak ?

Yabancı Kuralı Nasıl Olacak ?

Fikret Orman’ın konu ile alakalı açıklamaları şöyle;

” Bugün çok verimli bir toplantı yaptık. Yabancı sınırlamasını da konuştuk. 2019-2020 sezonunda sistemin devam etmesi yönünde fikir belirttik. Ancak yerli oyuncu teşviği sistemini Türkiye Futbol Federasyonu ile konuşup artırmayı planlıyoruz. 3 kulübümüz hariç tüm kulüpler yabancı kuralının aynı şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyor. 2 – 3 kulübümüz de kademeli olarak azaltılması gerektiğini düşünüyor. Yalnız artı gibi değil, neyse onun gibi devam edilmesi yönünde fikir belirtildi. Büyük kulüpler olarak ise yabancı sınırının aynı şekilde devam etmesini ve yerli oyuncuların teşvik edilmesinde gelirlerin artırılması yönünde karar bildirdik. ”

Kulüpler Birliği’nden Yabancı Kuralı Açıklaması

Fikret Orman, konuşmasında Türkiye Futbol Federasyonu ‘nda yapılacak başkanlık seçimine de değindi. Orman konuya ilişkin, ” Futbol Federasyonu (TFF) adayının kim olacağından ziyade, beklentilerimizi konuştuk. Pazarlama tarafına önemli yatırımlar yapılması gerektiğini söyledik. Zaten vakfın bir aday belirleme gibi bir durumu yok. ”

Kulüpler Birliği toplantısında ana konu yabancı kuralıydı. Toplantının ardından Kayserispor Başkanı Erol Bedir ve Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner de konu hakkında açıklamalarda bulundular.

Kulüpler’den Yabancı Kuralı Açıklamaları

Aynı zamanda Kulüpler Birliği başkan yardımcısı da olan Kayserispor Başkanı Erol Bedir ise ”Sezon sonunda benim elimde 3 yabancı kalacak. O yüzden benim elim çok rahat. Ancak toplantıda çıkan kararı paylaşmak bana düşmez.” ifadelerini kullandı.

Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner ise, ”Kulüpler Birliği toplantısında ağırlık, yabancı futbolcu sınırlaması ile ilgiliydi. Şahsımın düşüncesi, ligimizin marka değeri önemli. Ne kadar tanınmış yabancı futbolcu getirirseniz tanınırlığınız artıyor. Yabancı futbolcu sınırlaması bize bir fayda getirmeyecek gibi duruyor. 14 yabancı ile devam edebiliriz. Önemli olan gençleri yetiştirmemiz, alt yapıya ağırlık vermemiz. Ne kadar yerli oynatırsanız o kadar teşvik alacağımız bir düzenleme olabilir. İsteyen 1, isteyen 2 yabancı alır. 14 tane yabancı almak zorunda değiliz.” ifaderini kullandı. Yiğiner, ayrıca yabancı futbolcu sınırına karşı olduklarını da belirtti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir