Yeni Askerlik Sisteminin Detayları Belli Oluyor

Yeni Askerlik Sisteminin Detayları Belli Oluyor

Yeni askerlik sistemi ile ilgili önemli bir çalışma yapıldığı ve sistemin baştan sona değişeceği uzun zamandır biliniyor. Uzun bir zamandır her kesim tarafından merakla beklenen Yeni askerlik sisteminin detayları belli oluyor. Askerlik çağında olan yaklaşık 5 milyon gencin büyük bir heyecanla beklediği, ancak tüm kesimlerin de büyük bir merakla detaylarını merak ettiği yeni askerlik sistemi nasıl olacak ?

Yeni Askerlik Sisteminin Detayları Belli Oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yeni askerlik sistemine dair önemli açıklamalarda bulunmuş ve düzenleme ile ilgili olarak, “3, 6, 9, 12 gibi bir düzenlemenin üzerinde duruyoruz” şeklinde konuşmuştu. Bizler de yeni askerlik sisteminin ayrıntılarını taslak hazırlıklarında da yer alan isimlere sorduk. İşte yeni askerlik düzenlemesi ile ilgili detaylar..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu düzenleme ile birlikte, bedelliyi bir kenara koyduklarını da ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü; “İnanıyorum ki, halkımızı gençlerimizi çok daha rahatlatacak ve birikimi ortadan büyük ölçüde, büyük oranda kaldıracak bir sistemi inşallah getiriyor. Böyle sistemle de, askerlikte çok daha herhalde, kısa zamanda da bunu zannediyorum açıklarız.”

Bu açıklamalardan da anlaşılıyor ki yeni askerlik sistemi hakkında çalışmalar devam ediyor, henüz nihai karar verilmiş değil. Ancak çalışmalarda sona yaklaşılmış durumda..

Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak ?

Uzmanlara göre, süre standarda kavuşturulacak ve nasıl geçirileceğinin belirlenmesi için seçenekler sunulacak. İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Fahri Erenel, hazırlıkları devam eden sistemi yorumladı. Erenel, “Ana düşünce 9 ay gibi tek bir standarda getirmektir. Bununla 12 ay olan uzun dönem askerlik 9 aya yalnız tabi kısa dönem 6 aydan 9 aya çıkmış olacak. Kısa ve uzun dönem 9 ayda birleşecek.” ifadelerini kullandı.

İlk 3 Ay Zorunlu, Sonrası İçin 3 Farklı Seçenek

Erenel, askerlikte 3 aylık zorunlu dönem planlandığı görüşünde. Kalan 6 ayı geçirmek için ise 3 seçenek öngörülüyor. Bunlardan ilki bazı meslekler için geçerli olacak. Örneğin, doktor, hakim, öğretmen gibi yetişmesi uzun zaman alan meslek gurupları bu grupta değerlendirilecek.

Değerlendirilen Farklı Seçenekler de Var

“Bedelli dediğimiz 3 ay eğitimden sonra bir bedel ödeyerek sadece 3 ay askerlik yapacak, diğeri ise 3 aylık temel eğitimi bitirdikten sonra ortalama şu an ifade edilen konu asgari ücret üzerinden maaş ödenerek kendilerine kalan 6 aylık sürelerini tamamlamaları şeklinde olacak.” Yeni düzenleme ile son karar çalışmalar sonunda verilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir