Yeni Destek Paketi ile Kamu Bankaları 100 Bin TL Kredi Verecek

Yeni Destek Paketi ile Kamu Bankaları 100 Bin TL Kredi Verecek

Yeni Destek Paketi ile kamu bankaları 100 bin TL kredi verecek.. Kamu bankaları, KOBİ ‘lere yönelik 100.000 TL ‘ye kadar Mikro İşletmeler Destek Paket ‘inin hayata geçirildiğini açıkladılar. Yapılan açıklamaya göre Mikro İşletmeler Destek Paketi ‘inden cirosu 3 milyon TL ‘ye kadar olan tüm firmalar yararlanabilecekler.

Yeni Destek Paketi ile Kamu Bankaları 100 Bin TL Kredi Verecek

Covid-19 salgını boyunca vatandaşları ve işletmeleri yalnız bırakmayarak pek çok destek paketini hayata geçiren kamu bankaları, son olarak KOBİ ‘lere yönelik Mikro İşletmeler Destek Paketi ‘ni hayata geçirdi. Bu kapsamda KOBİ ‘lere 100.000 TL ‘ye kadar kredi kullandırılacak.

Konuya ilişkin kamu bankaları tarafından yapılan açıklamaya göre, Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ ‘lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere temel maliyetlerinin karşılaması, böylece KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını giderilmesi ile beraber nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki nakit akışının korunması hedefleniyor. Verilen bilgiye göre, KGF teminatlı olarak 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan firmalar yararlanabilecek. 1 milyon TL’nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit açılırken, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak.

Yeni Destek Paketi ile Kamu Bankaları 100 Bin TL Kredi Verecek

Nakit İşletme Kredisi Kullanılabilecek

Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi’nin yanı sıra firmalar, Kurumsal kart, DBS-Doğrudan Borçlandırma Sistemi, TZF-Tedarik Zinciri Finansmanı Mal Alımına Yönelik Teminat Mektubu, Güvenceli Çek, Nakit Çekimine Kapalı Kurumsal Kredili Mevduat Hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecek.

Kira ve Maaş Giderleri Karşılanacak

Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10’u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90’lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. Kişilere ve Satıcılara Havale – EFT ve Kurumsal kart üzerinden ödenecek. Böylece yeni destek paketi ile işletmelerin maaş ve kira gibi temel giderleri karşılanmış olacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir