Yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop

Yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop

Bugün TBMM çok önemli bir oylamaya ev sahipliği yaptı. Yeni Meclis Başkanı seçimi için toplanan meclis Binali Yıldırım’dan boşalan başkanlık koltuğu için oylama yaptı. İlk iki turda yeterli oyun alınamadığı oylamalarda üçüncü turda AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop TBMM Başkanı seçildi. Oylamalar sonucunda 3. turda 336 oy alarak Yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop oldu.

Yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop

Bugün TBMM Genel Kurulu, 29. Meclis Başkanını seçmek için MHP ‘li Celal Adan Başkanlığı ’nda toplandı. Genel Kurul ’da, ilk tur için gizli oylama yapıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’ nda yapılan oylamanın birinci turunda 528 milletvekili oy kullandı. AK Parti ‘li Mustafa Şentop 322, CHP ‘li Engin Altay 120, İYİ Parti’ li İmam Hüseyin Filiz 35, HDP ‘li Serpil Kemalbay 45 oy aldı. Yapılan oylamada 6 oy ise geçersiz sayıldı.

Oylamanın İkinci Turunda da Sonuç Alınamadı

TBMM Genel Kurulu ’nda, ikinci tur için gizli oylamaya geçildi. TBMM Genel Kurulu ‘nda yapılan ikinci tur oylamada 544 milletvekili oy kullandı. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 333, CHP ‘li Engin Altay 126, İYİ Parti ‘li İmam Hüseyin Filiz 35, HDP ‘li Serpil Kemalbay 46 oy aldı. 2. tur oylamada ise 4 oy geçersiz sayıldı.

Adayların hiçbiri ikinci turda da TBMM Başkanı seçilebilmek için gerekli olan olan üye tam sayısının üçte iki (400) çoğunluğuna ulaşamadı. Meclis Başkanı seçimi için 3. tur oylamaya geçildi.

Yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop Oldu

TBMM Genel Kurulu ’nda, üçüncü tur için gizli oylama yapıldı. Genel Kurul ‘da yapılan üçüncü tur oylamada 542 milletvekili oy kullandı. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 336, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 124, İYİ  Partili  Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 33, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ise 46 oy aldı. Oylamada 3 oy geçersiz sayıldı. Buna göre 301 oyu geçen Mustafa Şentop, meclis başkanı seçildi.

Ak Parti ‘de Meclis Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç Seçildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti grubu, Yeni Meclis Başkanı Mustafa Şentop ‘tan boşalan Meclis Başkan Vekili görevine AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’i getirdi.

TBMM’de AK Parti grubu, Grup Başkanı Naci Bostancı başkanlığında basın kapalı toplandı. Toplantıda, Mustafa Şentop’tan boşalan Meclis Başkan Vekili koltuğuna, Isparta Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç getirildi. Mecliste CHP, MHP ve HDP’nin Başkan Vekili de bulunuyor.

Yeni TBMM Başkanı Mustafa Şentop Kimdir ?

Mustafa Şentop kimdir? Binali Yıldırım’dan boşalan TBMM Başkanı seçilen Mustafa Şentop’un kim olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki Mustafa Şentop nereli? Mustafa Şentop kaç yaşında? Mustafa Şentop kimdir?

AK Parti’den aday olduktan sonra TBMM Başkanı seçilen Mustafa Şentop kimdir?”Mustafa Şentop kimdir?” sorusu en çok aranan konuların başında geliyor. 1968 yılında Tekirdağ’da dünyaya gelen 51 yaşındaki Şentop, uzun yıllardır siyasetin ve AK Parti’nin içerisindeki bir isim. İşte Mustafa Şentop ile ilgili bilgiler….

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ’yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. TBMM Başkanvekilidir. İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir