Yeni Sisteme Göre Kıdem Tazminatı Hesaplama

Yeni Sisteme Göre Kıdem Tazminatı Hesaplama

Yeni açıklanan ekonomi programına göre kıdem tazminatı sistemi baştan aşağı değişiyor. Bu yıl içerisinde tamamlanması planlanan yeni sisteme göre eski kazanılmış kıdem tazminatı haklarında bir kayıp yaşanmayacak. Şimdiye kadar kazanılan kıdem ve ihbar tazminatı tutarları olduğu gibi yeni sisteme aktarılacak. Peki yeni kıdem tazminatı sistemine göre hangi çalışanın ne kadar tazminat alacak? Sizler için yeni sisteme göre kıdem tazminatı hesaplama ve tutarlarını araştırdık..

Yeni Sisteme Göre Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatında yeni sistemin detayları henüz belli değil ancak mevcut hakların korunacağına kesin gözüyle bakılıyor. Peki şu aşamada hangi çalışanın ne kadar kıdem tazminatı alma hakkı var? Mevcut uygulamada kıdem tazminatı, SSK ‘lı çalışanlara veriliyor. Kıdem tazminatına hak kazanmak için bir işyerinde en az 1 yıl çalışmak gerekiyor. Tazminat her bir yıl için bir aylık brüt ücret kadar oluyor. Kıdem tazminatı fonu kurulduğunda fona işçi ve işveren payı olarak ne kadar kesinti yapılacağı, fonla ilgili merak edilen konuların başında geliyor.

Kıdem tazminatının tavan tutarı memur maaş kat sayısına, taban tutarı ise asgari ücret artışına endeksli. 1 Ocak itibarıyla taban tutar brüt asgari ücret olan 2558 liraya çıktı. Yani 2018 ‘e göre 525 TL ‘lik artış oldu. Tavan tutar ise 5434 TL ‘den 6017 TL ‘ye yükselmiş oldu. Brüt maaşınız 7000 TL, 10.000 TL ya da 20.000 TL olsa dahi kıdem tazminatı hesabında her yıl için en fazla 6017 TL baz alınacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir