Yerli Otomobil İçin Müthiş Teklif

Yerli Otomobil İçin Müthiş Teklif

Yerli otomobil için müthiş teklif Ankara Üniversitesi ‘nden geldi. Ankara Üniversitesi bilim insanlarınca hazırlanan ‘Kenevir Raporu ‘nda, bu bitkinin otomobilden tekstile, bina yapımından sağlığa kadar pek çok alanda önemli katkılar sağlayacağı ortaya konuldu. İşte bilim insanlarınca hazırlanan dikkat çekici ‘kenevir’ raporu..

Yerli Otomobil İçin Müthiş Teklif

Ankara Üniversitesi Ziraat ve Eczacılık Fakülteleri ‘nden bilim insanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘ın gündeme getirdiği kenevir üretiminin ülke ekonomisine yapacağı katkılara ilişkin bir rapor hazırladı. Söz konusu rapordan derlenen bilgilere göre kenevir, sanayinin pek çok alanı için ham madde olarak kullanılırken, önemli bir ihracat potansiyeli de bulunuyor.

Otomobilde Gövde Dayanıklılığını Önemli Ölçüde Artırıyor

Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanan rapora göre otomotiv sektöründe de kullanım alanı bulunan kenevir, imalatta kullanıldığında taşıtların gövdesinin dayanaklılığı çelikten 10 kat fazla oluyor. Bu nedenle raporu hazırlayan bilim insanları, Türkiye ‘nin yerli otomobilinde kenevir kullanılması tavsiyesinde bulunuyor.

Kenevir, dayanıklı ucuz ve esnek olduğundan binaların yalıtımında da kullanılabiliyor. Ana maddesi kenevir olan keten giysiler, hafiflikleri ve terletmemesi nedeniyle tercih ediliyor.

Yetiştirilmesi En Kolay Bitkilerden

Kendisini böceklerden koruyabilen bir bitki olduğu için üretiminde tarım ilacı kullanılmasına ihtiyaç duymayan kenevir çok az suya ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle de hemen hemen ülkenin her alanında kolaylıkla yetiştirilebiliyor.

İlgili raporda yer alan tespitler dikkate alındığında, Türkiye ‘de tarım alanlarının % 15 ‘ine kenevir ekilmesi durumunda yılda 31,5 milyon ton biyodizel üretilebileceği öngörülüyor. Endüstriyel kenevir üretiminin artırılmasıyla et üretim maliyetinin yaklaşık % 60 ‘ını oluşturan ve ham maddesinin büyük bir kısmı ithal olan yem giderinin düşeceği de tahmin ediliyor.

Dünyada 36 ülkede yapılan endüstriyel kenevir üretimi Amerika Birleşik Devletleri ‘nin 38 eyaletinde serbest iken İsrail ve Almanya gibi ülkelerde de birçok sektörde kenevir ürünleri üzerine Ar – Ge çalışmaları sürdürülüyor.


Kenevir 8 Kez Kağıda Dönüştürülebiliyor

4 ayda yetişen bir dönümlük kenevir bitkisi, 25 dönümlük ağacın sağladığı oksijeni sağlıyor. Kenevirler sekiz kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç üç kez  kağıda dönüştürülebiliyor. Bir dönümlük kenevirden dört dönüm ağaca eş kağıt üretilebiliyor. Radyasyon temizleyici etkisi bulunan kenevir, bataklıkların kurutulmasında da önemli bir etkiye sahip.

Kenevirle yapılan sabun ve kozmetik ürünleri suyu kirletmediğinden doğa dostu olarak biliniyor. Plastik ürünlerin tamamı kenevirden üretilebilirken, bu şekilde imal edilen plastik doğada çok daha kolay çözünüyor.

İlaç sektörü için yüksek verime sahip bir ham madde olan kenevir, ağrı kesici etkiye sahip olduğundan glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Kenevirde omega 3, omega 6 ve omega 9 bulunuyor. Bitki, potasyum, magnezyum, bakır, folat, B6 vitamini ve E vitamini olmak üzere vitamin ve mineraller de içeriyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir