Yılın İlk Eriği Cepleri Yakıyor

Yılın İlk Eriği Cepleri Yakıyor

2018’in ilk eriklerinin hasadı yapıldı fakat fiyatları dudak uçuklattı. Örtü altında yetiştirilen eriğin ilk hasadı yapıldı ve 10 kilogram erik elde edildi. 100’er gramlık paketler haline getirilen erikler Türkiye’nin çeşitli illerine gönderildi.

İlk hasat Kaymakamın ellerinden yapıldı

Mersin’in Silifke ilçesinde örtü altında eriğin ilk hasadı Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir tarafından yapıldı. Kaymakam Cinbir, Silifke Ortaören Mahallesi’ndeki Fatma Kucur’un serasında yetiştirdiği erik bahçesini gezdi ve işçilerle sohbet ederek ilk hasadı elleriyle yaptı. Türkiye pazarının yansıra Dubai ve Rusya başta olmak üzere dış pazara da ihraç edilmesi hedeflenmiş durumda.
Yapılan hasatta 10 kilogram erik toplandı ve erikler paketlenerek büyük şehirlere gönderildi. 100’er gramlık paketler haline getirilen eriğin kilosu 150 liradan satışa sunuldu. Kaymakam Cinbir gazetecilere 2018’in ilk tadımlık eriklerini topladıklarını bildirdi.
Cinbir yapılan hasadın bereketli olmasını dileyerek Silifke Göksu Vadisi’nde eriklerin kısa süre sonra daha da olgunlaşacağını ve ihracata hazır hale geleceğini söyledi. Göksu Vadisi’nde 5 bin 500 dekarlık bir alanda açıkta, 200 dekarlık bir alanda da kapalı seralarda erik üretiminin yapıldığını ve Türkiye’den olduğu kadar yurtdışından oldukça talep olduğunu belirtti. Ağaçların kendiliğinden meyve vermediğini ve çiftçinin çok çalıştığını ifade eden Kaymakam Cinbir çiftçinin büyük emeği olduğunu ve karşılığını aldığını söyledi.

Beklenen hasat: 8 bin ton erik

Açık alanda ilk eriğin nisan ayında elde edileceğini belirten Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun ilk turfandaki can eriğinin Silifke’den çıktığını ve bu nedenle eşlerinin canı istediği için farklı yerlerden beyler Silifke’ye tadımlık eriklerden almaya gelip gidiyorlar. Erik üretiminin Göksu Vadisi köylerinde yapıldığını söyleyen Doygun bu yıl 8 bin ton erik hasadı beklediğini dile getirdi.
Doygun, örtü altında erik yetiştirilmesinin az olduğunu nedeninin de oldukça riskli olmasından kaynaklandığını belirterek ilk hasadı erken çıkararak bölge ekonomisine katkı sağlandığını belirtti.

Hasat devam edecek

Silifke erik üreticilerinden olan çiftçi Fatma Kucur 4 yıldır serada üretim yaptığını belirterek ilk hasatlarına başladıklarını söyledi. İyi bir sezon geçirme temennisini ifade ederek hasadın devam edeceğini söyledi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir