YSK İstanbul İçin İlk Kararını Verdi

YSK İstanbul İçin İlk Kararını Verdi

YSK İstanbul için ilk kararını verdi.. Yüksek Seçim Kurulu, KHK ile kamu hizmetlerinden ihraç edilenlerin oy kullanımı ile alakalı kararını verdi. Yüksek Seçim Kurulu, KHK ile görevden alınanların oy kullanabileceğine karar verdi. Bunun haricinde Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti ‘nin kısıtlı seçmen iddiasıyla ilgili 41.132 seçmenin araştırılmasına karar verdi. YSK, AK Parti tarafından kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen seçmenlerin oy kullanamayacağına ilişkin itirazıyla ilgili olarak ara kararını verdi. Ara karar açıklayan YSK, KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanabileceğine hükmetti.

YSK İstanbul İçin İlk Kararını Verdi

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 24 gün geçmesine rağmen İstanbul ‘da henüz seçim sonuçları netlik kazanmadı. Başkanlık mazbatasının CHP ‘nin adayı Ekrem İmamoğlu ‘na verilmiş olmasına rağmen İstanbul ‘da seçim sonuçları henüz netlik kazanmadı. Seçimlere ilişkin itirazlar da devam ediyor. AK Parti ve MHP ‘nin İstanbul seçimlerinin iptal edilerek yeniden yapılmasına ilişkin başvurusu dün Yüksek Seçim Kurulu ‘nda gündemine geldi. Başvuruya ilişkin müzakereler 5 saat sürdü. AK Parti ve MHP temsilcileri itiraz taleplerine ilişkin görüşlerini paylaşırken CHP de iddialara ilişkin yanıtını verdi. Yüksek Seçim Kurulu ‘nın diğer itirazlara ilişkin inceleme ve görüşmeleri ise devam ediyor.

KHK ‘lı Seçmenler İçin Karar Verildi

İddiaların görüşüldüğü Yüksek Seçim Kurulu toplantısından ara kararlar çıktı. YSK, AK Parti ‘nin KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanamayacağına yönelik itirazını reddetti. Tabiki bu konu tüm itirazlara cevap anlamında değil. Kurul, AK Parti ‘nin kısıtlı seçmen iddiasıyla ilgili 41.132 seçmenin araştırılmasına da karar verdi.

AK Parti 5 Konuda İtirazda Bulunmuştu

İstanbul ilinde seçimlerin yenilenmesini talep eden AK Parti ‘nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti. AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için Yüksek Seçim Kurulu ‘na, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içeren ek dilekçe de sunmuştu. Tabi ki İstanbul’daki yerel seçimlere ilişkin itiraz eden tek parti Ak Parti değil. AK Parti ‘nin ardından Milliyetçi Hareket Partisi de Yüksek Seçim Kurulu ‘na başvurarak Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesini talep etmişti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir