YSK’dan O Başkanlar İçin Flaş Karar

YSK’dan O Başkanlar İçin Flaş Karar

YSK’dan o başkanlar için flaş karar… Yüksek Seçim Kurulu’ndan gelen son dakika kararı ile o belediye başkanlarına başkanlık yolu kapandı. YSK, son aldığı karar ile KHK’lı başkanlara mazbata verilmemesine karar verdi. Bu karara göre mazbatayı başkanlık yarışını 2. sırada bitiren adaylar alacaklar.

YSK’dan O Başkanlar İçin Flaş Karar

YSK, KHK ile ihraç edilen ancak seçimlere aday olarak katılarak seçimleri kazanan başkanlarla ilgili kararını verdi. Yeni YSK kararına göre, KHK ile ihraç edilen ancak seçimleri kazanan başkanlara mazbata verilmeyecek. Bu adayların seçimi kazandıkları yerlerde yarışı 2. sırada bitiren isimlere mazbata verilecek.

KHK’lı ile İhraç Edilen Başkanlara Mazbata Verilmeyecek

HDP ’nin Diyarbakır ’da en güçlü olduğu yerlerden birisi olan Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde en yüksek oyu alan Zeyyat Ceylan, öğretmen olarak görev yaparken 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan KHK ile ihraç edildi. Yine Van Tuşba ’da seçimi önde tamamlayan Yılmaz Berki, Van Edremit ’te Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve Van Çaldıran ’da Leyla Atsak ’ın 15 Temmuz sonrasında KHK ile görevlerinden ihraç edikleri ortaya çıktı.

Mazbatalar İkinci Sıradaki Adaylara Verilecek

YSK’nın son kararına göre Diyarbakır ‘ın Bağlar ilçesinde seçilen HDP ‘li Zeyyat Ceylan yerine ise AK Parti ‘nin adayı Hüseyin Beyoğlu’na başkanlık mazbatası verilecek. Van ‘ın Edremit ilçesinde HDP ‘li Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ‘ın yerine AK Parti adayı İsmail Say ‘a başkanlık mazbatası verilecek. Yine Van ‘ın Çaldıran ilçesinde HDP ‘li Leyla Atsak yerine AK Parti Şefik Ensari ‘ye ve Van ‘ın Tuşba ilçesinde HDP ‘li Yılmaz Berki yerine AK Parti adayı Salih Akman başkanlık mazbatası verilecek.

Ak Parti Adayı Seçimlere İtiraz Etmişti

Yukarıda saydığımız isimlerin KHK ile ihraç edilmeleri nedeniyle mazbatalarını alamayacağına ilişkin YSK ‘ya itirazlar yapıldı. Bu itirazlardan ilki, Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde 2. en yüksek oyu alan AK Parti ‘nin adayı Hüseyin Beyoğlu tarafından YSK ‘ya yapıldı. Hüseyin Beyoğlu ‘nun itiraz dilekçesinde, OHAL kapsamında alınan tedbirlere dikkat çekilerek, “Kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın rütbe veya memuriyetleri alınır. Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler. Doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler. İzah edilen nedenlerden dolayı HDP ‘nin adayı Ceylan’ın en yüksek oyu almasına rağmen seçilme yeterliliğine sahip olmaması nedeniyle mazbatanın en yüksek ikinci oyu alan adaya verilmesi hususunda gereğini arz ederim” ifadeleri kullanılmıştı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir