Yüz Bin Aileye Sıfır Faizli Kredi Desteği

Yüz Bin Aileye Sıfır Faizli Kredi Desteği

100.000 aileye sıfır faizli çiftçinin cebinden hiçbir masraf çıkmadan kredi desteği verilecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Kırşehir’de katıldığı bir törende 2018 yılında Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesi Programı ile 100 bin aileye sıfır faizli kredi ve hayvan desteği sağlanacağını söyledi.
Proje kapsamında ücretsiz küçükbaş-büyükbaş hayvan verilmesinin yanında sıfır faizli kredi verilecek. Mehmet Hadi Tunç’un konuşmasından satırbaşları şöyle;
Bu yıl anaç desteğine devam ediyoruz. Biliyorsunuz koyun-keçi başına 25 TL anaç desteği veriyoruz. 2019’dan itibaren yeni bir destek sistemini hayata geçireceğiz. Sürü Büyütme adı altında vatandaşlara destek sunacağız.”
2018 yılı tarım ve hayvancılık alanında birçok yeniliği beraberinde getirecek.
Yaklaşık 500 bin düve (henüz doğum yapmamış genç inek) ve 500 binde besilik hayvan alınacak ve 100 bin Küçük Aile İşletmesine dağıtılacak. Bu projeyi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak yakından takip edeceğiz ve destekleyeceğiz. Ayrıca bunlar dahil olmak üzere çiftçimizin bir kısmının şikayetçi olduğu küpe ve küpeleme masrafını çiftçi ve hayvan geliştiricilerinden almayacağız. Bundan sonra bakanlık olarak küpe, küpeleme, aşı ve aşılama bedelini biz karşılayacağız.”

Bakanlık, Hayvancılık ve Tarımı Canlandırmak İçin Düğmeye Bastı
Bakanlık tarımı yeniden eski cazip günlerine getirmek için düğmeye bastı. Projenin detaylarını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç, Kırşehir’de anlattı. 100.000 aileye sıfır faizli çiftçinin cebinden hiçbir masraf çıkmadan kullanabileceği kredi olacak diyen Tunç, desteklemeyi bakanlık olarak yakından izleyeceğiz dedi.
Mehmet Hadi Tunç, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen hayvancılığı geliştirme projesi kapsamında Ticaret Borsası Hayvan Pazarında, 120 üreticiye damızlık koç dağıtımı törenine katıldı.
Şu anda en çok sıkıntı çekilen alanlardan birisi çoban bulmak. Çoban sıkıntısını gidermek için iki çalışma yürütüyoruz. Çalışmalardan ilki olarak çobanları desteklemek için sigorta masraflarını karşılamak ve çoban istihdamı için 6 milyon TL destek veriyoruz. İkincisi olarak 200 baş hayvanı olana çoban desteği vereceğiz ve yılda 6 bin TL destek vereceğiz.”
Hayvan üreticilerinin taleplerini de dinleyen Tunç, koyunculukla ilgili iki önemli desteğin hayata geçirildiğini belirterek koyunculukla ilgili önemli destekler verileceğini ifade etti. Konuşmaların ardından üreticilere kurayla damızlık koçlar dağıtıldı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir