Ziraat Bankasi, Tarimda KOBİ'nin Adini Degistirip TOBİ Yapti

Ziraat Bankasi, Tarimda KOBİ'nin Adini Degistirip TOBİ Yapti

Ziraat Bankası, tarımsal orta ve büyük işletmeler kavramı diye adlandırdığı TOBİ’lere yönelik özel şubeler açıyor. Bu şubeler sadece tarıma yönelik hizmet verecek. Amaç ise, tarımda ölçeği büyütmek.

Geçen hafta çarşamba günü Antalya’daydım. Sabah, Ziraat Bankası’nın ilk TOBİ şubesinin açılışına; ardından da öğleden sonra, Tarım Zirvesi adı altında düzenlenen ve tarımda finansman konusunun tartışıldığı toplantıya katıldım.

Sizlere önce TOBİ kavramından bahsedeyim. Yanlış yazmadım, siz de yanlış okumadınız… KOBİ değil, TOBİ. Yani, tarımsal orta ve büyük işletmeler.

İşte Ziraat Bankası, küçük ve orta boy işletmelerden sonra bir ilki başlatarak, Türkiye’yi tarımsal orta ve büyük işletmeler kavramı ile tanıştırıyor.

Daha açık şöyle anlatayım. Bilindiği üzere tarımda en büyük sorunların başında ölçeklerin büyütülememesi geliyor. Rekabetçi işletmeler oluşturulamıyor, tarım-sanayi entegrasyonu sağlanamıyor. İşin özü, küçük küçük binlerce işletme var ve yıllardır da faaliyet gösteriyorlar ama bir türlü büyük işletme konumuna geçemiyorlar. Bahsettiğimiz ölçek sorunu da bu.

Tarıma yönelik özel şubeler

Ziraat Bankası da bu noktadan hareketle tarım sektöründe öncü olacak, kârlılık ilkelerine göre çalışan, belirli ölçek büyüklüğünde olan ve katma değeri yüksek konularda tarımsal üretim yapan işletmelere yönelik bankacılık uygulaması başlattı. Adına da TOBİ bankacılığı dedi.

Şimdi diyeceksiniz ki, “Ne var bunda, Ziraat Bankası’nın asli görevi zaten tarımı desteklemek değil mi; ha TOBİ olmuş ha başka bir isim altında olmuş”.

Maalesef öyle değil işte. İşin ilginci, Ziraat Bankası’nın Türkiye’nin dört tarafındaki şubelerinde bu hizmeti vermek yerine, tarımı desteklemek amacıyla TOBİ şubeleri açıyor olması. Yani, bu şubelerden içeri sadece tarımsal orta ve büyük işletmeler girecek, hizmet alıp, çıkacak.

İşte bu şubelerden ilki Antalya’da açıldı. Açılış sırasında sohbet ederken Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, ilk etapta yüksek randıman elde etmeye yönelik tüm metotların kullanıldığı, ürün çeşitliliği bakımından zengin potansiyeli bulunan, ağırlıklı olarak ihraç amaçlı tarımsal üretimin yapıldığı illerde TOBİ şubeleri açacaklarını söylüyor.

Antalya bu illerin başında geliyor. İkincisi ise Adana… Ziraat Bankası, önümüzdeki dönemde ikinci TOBİ şubesini Adana’da açacak. Can Akın Çağlar, bu iki ilin ardından tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu bölgelerde TOBİ şubelerinin sayısını artırmayı planladıklarını belirtiyor.

Çağlar, tarımda sürekli ölçek sorunundan bahsedildiğinin de altını çizerek, bir anlamda ölçek artışını finansa edeceklerini vurguluyor. Bu çerçevede de Ziraat Bankası, TOBİ şubeleri aracılığı ile; tarımsal orta ve büyük işletmelerin kurulması, işletilmesi, modernleştirilmesi, üretim kalitesinin iyileştirilmesi, üretim girdilerinin karşılanması, ürettikleri ürünlerin işlenmesi, ambalajlanması, paketlenmesi ve pazarlanmasına finansman desteği verecek.

TOBİ’ye özel kredi verilecek

Can Akın Çağlar, bu desteği “TOBİ’lerin karlı ve verimli tarımsal yatırım alanlarına yönlenmelerine destek vereceğiz” şeklinde özetliyor.

Ziraat Bankası, bu kesime yönelik özel bir kredi uygulaması da yapacak. Tahmin edeceğiniz gibi bu kredinin adı da TOBİ kredisi. Özelliği ise, 7 yıl vadeli projeye dayalı kullandırılacak kredi olması.

Öğrendiğime göre de Adana’dan sonra TOBİ şubesi açılacak bölge Marmara’ymış.

Görünen o ki, yıllarca küçük ve orta boy işletmeleri yani, KOBİ’leri konuşup, tartıştık halen de konuşuyoruz; bundan sonra KOBİ’lere ek tarımsal orta ve büyük işletmeleri yani, TOBİ’leri konuşup, tartışacağız.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir