Ziraat Bankası’ndan Krediye İlişkin Tüm Detaylar

Ziraat Bankası’ndan Krediye İlişkin Tüm Detaylar

Ziraat Bankası’ndan krediye ilişkin tüm detaylar geldi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, konuk olduğu bir televizyon programında çok önemli açıklamalarda bulundu. Aydın, kredi  kartı borcu olanların Ziraat Bankası ‘ndan nasıl kredi alacağına da açıklık getirdi.

Ziraat Bankası’ndan Krediye İlişkin Tüm Detaylar

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, kredi kartı borcu olanlar ve konut kredileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aydın kampanya kapsamında kimlerin kredi kullanabileceğine dair  de detayları bildirdi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın açıklamaları şu şekilde;

Türk Halkı Kredi Kartını Seviyor

Kredi kartlarında ciro 100 milyar Lira’yı geçmiş. Fakat bu ödeme aracı, ama aynı zamanda kredi aracına da dönüşmüş. Ülkemizde çok kıymetli bankalarımız çok kıymetli kredi kartları üretmiş. Perakende bankacılık yaptığımız halde kredi kartı konusunda biz geciktik.

Ziraat Bankası olarak 1 – 1,5 yıl önce çok etkili bir kart çalışması yaptık, ismi de Bank Kart oldu. Ancak bunu çok büyük gürültüyle tanıtmadık. Ziraat Bankası BankKart Combo ‘nun kredi kartı özelliği de vardı. Ancak biz bu kartı çıkarıp piyasaya sürene kadar atı alan Üsküdar’ı geçmişti. Bu konuda biraz geciktik. Fakat arkadan gelmenin bir avantajı da vardı, son teknolojiyi kullandık. Bugün BankKart, üye iş yeri POS bakımından Türkiye’nin her yerine ulaştı, çok önemli rakamlara ulaştık.

Kredi kartı ödemelerinde % 30 asgari ödeme yükümlülüğü var. Kalan % 70 ‘i  % 2,5 faiz oranı ile kredilendiriyorsunuz. Bu öyle bir noktaya geliyor ki bir sarmala dönüşüyor. Ancak faizi ödeniyor, vatandaşlar borcu borçla ödüyor. Bu sarmal çok ciddi bir rakam. 17 milyar Lira civarında bir rakam var.

250 TL Taksitle 10 Bin Lira ‘lık Borç Yapılandırılabiliyor

İkinci bir grup var, normal ödemesi gereken tarihte kredi kartı ödemelerini yapamıyorlar. Yani bir bankadan kredi almışsanız 90 gün içinde ödemezseniz, takibe düşüyorsunuz. Takibe düştüğünüzde ise bankalardan yeni kredi alamıyorsunuz.

Peki yeni kredi kampanyası ile biz ne yaptık? Kredi kartı limitlerini bize taşımak koşuluyla biz kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çekenlere Tüketici Kredisi verelim, bu krediyi 60 ay vade yapalım. Diyelim ki 10.000 TL borcunuz var. 60 ay vade yaparsak aylık 250 TL ödemeyle 10 bin TL’lik bir tüketici kredisine sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda diğer bankalardaki kredi kartları iptal edilerek bu kişilere Ziraat Bankası’ndan yepyeni bir kredi kartı veriyoruz.

Kredi İçin Tek Şart Bir Gelirinizin Olması

Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarının uygun koşullarla ödenebilmesi için uygulamaya koyduğu Birleştiren Kredi ‘nin sadece tek bir şartı var. Bu şart kredi başvuru yapacak kişinin bir gelirinin olması. Yeni kredi kartı vermek için gelirinizi belirtmeniz gerekiyor. Ziraat Bankası’na başvurulduğunda hemen tüketici kredisi açılıyor, karşı bankaya başvurarak, kredi ilgili bankaya gönderiliyor. Yeni bir tüketici kredisi oluyor böylece. Kişilerin ödemeleri de  rahatlıyor böylece.

Konut Kredisi Faizleri de Düşecek

Önümüzdeki dönemde konut faizleri aşağıya doğru seyredecek, bugün yüksek faiz oranları nedeni ile kredi alamayan vatandaşlar o zaman daha rahat kredi alacaklar. Ancak biz şu anda Ziraat Bankası olarak % 0,98 faiz oranı ile bir konut kredisi kampanyası başlattık. Bankamız ile anlaşmalı olan inşaat firmaları bu cazip faiz oranları üzerinden ürettikleri konutlarını satabiliyorlar. Ben bu faiz oranını cazip olduğunu düşünüyorum.

Konut üretip de satışında sorun yaşayan firmaları Ziraat Bankası ile iş birliğine çağırıyorum.  Ziraat Bankası konut kredilerinde gözle görülür bir artış var. Bu kredinin normal faiz oranı normalde % 1,78. Konut firmaları, şirketleriyle bir araya geldik, vatandaşlarımızın konut sahibi olunması için, böyle bir kampanya başlattık. Şu anda istediğimiz noktada değil. Ama iyi olacak inşallah..

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir