Ziraat'ten Tarim Sektorune TOBİ Destegi

Ziraat'ten Tarim Sektorune TOBİ Destegi

Ziraat Bankası’nın orta ve büyük boy tarımsal işletmelere kredi desteği yanında proje ve danışmanlık hizmeti sunmak amacıyla oluşturduğu özel Tarım Şubeleri’nin (TOBİ) ilki, Antalya’nın Topçular Mahallesinde açıldı.

Şubenin açılışına, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Isparta Valisi Şemsettin Uzun, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Uludağ ve Yönetim Kurulu üyeleriyle çok sayıda davetli katıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, açılışta yaptığı konuşmada, bugün ilk şubesi açılan TOBİ’lerin tarımsal kredilerin uygulanmasında yeni bir kavram ve model, açılım getireceğini söyledi. Uygulamayı, “Ziraat Bankası’nın Türk tarım sektörüne, çiftçilere sunduğu hizmetlerde yeni bir aşama” olarak nitelendiren Bakan Eker, TOBİ şubelerinin ilkinin Türkiye’nin ekonomisinde tarım, turizm yanında diğer açılardan da önem taşıyan Antalya’da açılmasının önemli olduğuna işaret etti.

Proje yaygınlaştırılacak
Tarımsal bankacılık şubelerinin Adana’nın yanında Ege ve Marmara bölgelerinde de açılmaya devam edileceğini kaydeden Bakan Eker, “İktisadi bir sektör olan tarımda kredi önemli bir girdi. Üretimin geliştirilmesi, tarımın sanayiye entegrasyonu açısından bu şubeler kredi desteği yanında proje ve danışmanlık hizmeti de verecek. Ziraat Bankası son 5 – 6 yılda kredi portföyünü çeşitlendirdi, faizlerini düşürdü, kredi miktarını artırdı. 2002 yılında 550 bin çiftçi Ziraat Bankasından 550 milyon YTL kredi kullanırken, şimdi bu sayı 1 milyon 100 bin çiftçiye ve 6 milyar YTL’ye ulaştı. Faizler yüzde 59’dan yüzde 7-13’e düştü. Kullandırılan kredilerin büyük bir bölümü sübvansiyondu” diye konuştu.

Sektörün en önemli sorunu işletme ölçeği
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar da Antalya Tarımsal Bankacılık Şubesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, tarımda en önemli sorunun işletme ölçeği olduğuna dikkat çekerek, tarımda ekonomik ölçekte işletmelerin oluşturulması ve bu işletmelerin proje ve danışmanlık aşamalarında desteklenmesi bakımından tarımsal şubelerin önemli işlev üstleneceğini söyledi. Çağlar, bu tür şubelerin tarımın yoğun olarak yapıldığı yörelerde yaygınlaştırılacağını kaydetti. Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Uludağ da tarımsal bankacılık alanında yeni bir adım attıklarını belirterek, “Bu şubeleri yaygınlaştıracağız ve bunlar birer tomurcuk gibi sektörün hizmetinde olacak” dedi.

Ziraat Bankası Tarımsal Bankacılık Şubesi, daha sonra Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Uludağ ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar tarafından hizmete açıldı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir